Mamy ważniejsze rzeczy na głowie niż suchy kaszel
Opublikowano: 08.09.2017
Kategoria: Kaszel

Fakty i mity nt. kaszlu

Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów chorobowych. Mimo jego niemalże nieustannej obecności, często mamy problemy z odpowiednim diagnozowaniem jego pochodzenia, a błędne i często powtarzane mity i stereotypy spowalniają lub całkowicie uniemożliwiają podjęcie odpowiedniego leczenia. No właśnie- co jest FAKTEM, a co MITEM jeśli chodzi o kaszel?

„Palenie papierosów może powodować kaszel”

FAKT – dym zawarty w papierosach zawiera wiele szkodliwych substancji powodujących podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych, co może powodować kaszel. Długotrwałe palenie papierosów może prowadzić do Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, nowotworów płuc, krtani oraz wielu innych narządów.

„Kaszel jest objawem, nie chorobą”

FAKT – kaszel zazwyczaj nie występuje bez uchwytnej przyczyny. Najczęściej jest on spowodowany toczącą organizm infekcją, obecnością ciała obcego w drogach oddechowych, stanami alergicznymi oraz wieloma innymi czynnikami. Często występuje z szeregiem innych objawów i dopiero całkowita, kompleksowa ocena pacjenta pozwala na podjęcie skutecznej diagnozy.

„Mam kaszel, jestem chory!”

MIT – obecność kaszlu nie zawsze jest równoznaczna z chorobą! Musimy pamiętać, że kaszel jest odruchem fizjologicznym, służącym oczyszczaniu naszych dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny czy innych mniejszych lub większych „przeszkód”. Pojedyncze „odkaszlnięcia” nie utrzymujące się przez dłuższy czas nie powinny być więc powodem do niepokoju.

„Leki wykrztuśne możemy stosować o dowolnej porze dnia”

MIT – leki wykrztuśne stosujemy wyłącznie w ciągu dnia i NIGDY nie podajemy ich przed snem (ostatnia dawka maximum 3 godziny przed). Leki wykrztuśne mają za zadanie umożliwić pozbycie się wydzieliny. Ich podanie przed snem często skutkuje problemami z zaśnięciem oraz nocnymi pobudkami z dusznością i utrudnieniem wymiany gazowej.

„Leki przeciwkaszlowe mogę stosować niezależnie od charakteru kaszlu”

MIT – leki przeciwkaszlowe są głównie przeznaczone do kaszlu nieproduktywnego tzw. suchego (np. Levopront). W kaszlu produktywnym (mokrym) zalecane jest pozbywanie się wydzieliny. Stosowanie leków przeciwkaszlowych zwiększałoby jej ilość i powodowało nasilenie objawów.

„Kaszel suchy wymaga nawilżania błon śluzowych gardła”

FAKT – kaszel suchy może powodować wysuszenie i dalsze podrażnienie błon śluzowych, dlatego ważne jest odpowiednie nawilżenie poprzez spożywanie ciepłych płynów.

„Kaszel może się utrzymywać mimo tego, że infekcję przechodziłem kilka tygodni temu”

FAKT – często po zakażeniach górnych dróg oddechowych (głównie wirusowych) pacjenci skarżą się na utrzymujący się nawet przez kilka tygodni kaszel. Jest to najczęściej związane z odbudową nabłonka dróg oddechowych i jest tego swoistym skutkiem „ubocznym”. Taka przemiana może trwać nawet od 3 do 8 tygodni i w tym przypadku możemy mówić o kaszlu podostrym.

Lek. Konrad Suswał

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
       Polityka Prywatności
Skrócona informacja o leku Skrócona informacja o leku
I/LEV/01-2017