Jakie konsekwencje może mieć nieleczony kaszel?

Kaszel jest odruchem fizjologicznym, który pomaga organizmowi pozbyć się zalegającej wydzieliny, mikroorganizmów lub drobin znajdujących się w górnych drogach oddechowych. Pod wpływem rozmaitych czynników (np. dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza, pyłki, bodźce mechaniczne) dochodzi do pobudzenia receptorów (swoistych informatorów) które przekazują informację do mózgu, który koordynuje pracę mięśni przepony, krtani oraz klatki piersiowej. Efektem tego na pozór skomplikowanego procesu jest kaszel.

Data dodania
Kategorie
Blog
Kaszel mokry
Kaszel suchy

Kiedy kaszel może być ostrzeżeniem?

Pojedyncze odkaszlnięcia nie powinny być więc powodem do niepokoju, problem pojawia się gdy kaszel jest silny, męczący o większej intensywności. Może on być jednym z objawów choroby np. wirusowego lub bakteryjnego zapalenia górnych dróg oddechowych, choroby alergicznej, zaostrzeń astmy lub Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, zapalenia płuc czy nawet refluksu żołądkowo -przełykowego. Najczęściej po wyleczeniu choroby podstawowej kaszel również ustępuje.

Co się natomiast dzieje gdy owy kaszel bagatelizujemy?

Przede wszystkim pozbawiamy się szansy na szybkie zdiagnozowanie choroby toczącej nasz organizm, a jak wiadomo szybsza diagnoza pomaga w podjęciu niezwłocznego i skutecznego leczenia. Ponadto ataki silnego kaszlu, chociaż rzadko, ale mogą prowadzić do duszności, bólu w klatce piersiowej, bólów głowy, obniżenia tętna, nudności oraz wymiotów, nadmiernego rozdęcia płuc, przepukliny pachwinowej lub brzusznej. Ponadto na skutek ciągłego podnoszenia ciśnienia w klatce piersiowej może dojść do spadku powrotu krwi żylnej do serca w wyniku czego maleje jego rzut (ilość krwi którą serce tłoczy w ciągu minuty) i do przejściowego niedokrwienia mózgu co może powodować omdlenia.

Dlatego bardzo ważne jest znalezienie przyczyny kaszlu i jej wyleczenie. Ponadto w przypadkach silnego, suchego, męczącego kaszlu możemy stosować leki przeciwkaszlowe, które mają różne mechanizmy działania. Leki działające ośrodkowo takie jak dekstrometorfan czy kodeina działają bezpośrednio na rdzeń przedłużony i hamują odruch kaszlowy. Ponadto możemy stosować leki działające obwodowo jak np. lewodropropizyna, które działają na oskrzela i hamują ich skurcz. Ważne jest również picie dużej ilości ciepłych płynów, aby łagodzić podrażnienia i nawilżać błonę śluzową.

Jeśli chodzi o kaszel produktywny (tzw. mokry kaszel), to jest on korzystny gdyż pozwala on usuwać zalegającą wydzielinę. Zaleca się postępowanie wspomagające efektywność kaszlu i rozrzedzające wydzielinę takie jak: nawilżanie wdychanego powietrza czy inhalacje 0,9% NaCl. Ponadto można stosować leki mukolityczne, które rozrzedzają wydzielinę oskrzelową dzięki czemu łatwiej się jej pozbyć.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Korzystamy z plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.