Kaszel suchy

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu, ułatwiającym usuwaniu nadmiaru wydzieliny, bądź ciała obcego z dróg oddechowych.

Data dodania
Kategorie
Blog
Kaszel suchy

Powstaje poprzez podrażnienie zakończeń nerwowych nerwu błędnego w błonie śluzowej, tak zwanych receptorów kaszlowych w drogach oddechowych. Impulsy nerwowe są przekazywane do ośrodka kaszlu w rdzeniu przedłużonym.

Ze względu na charakter kaszlu dzielimy go na kaszel suchy (nieproduktywny) oraz kaszel mokry (produktywny).

Podział kaszlu ze względu na czas trwania:

  • Ostry- trwający do 3 tygodni, najczęstszymi przyczynami są zakażenia górnych dróg oddechowych, zwykle o etiologii wirusowej, zapalenie oskrzeli, alergia, rzadziej zapalenie płuc, obrzęk płuc, zatorowość płucna.
  • Podostry- trwające od 3 do 8tygodni, najczęściej po przebytym zakażeniu wirusowym, kiedy uszkodzony nabłonek dróg oddechowych ulega odnowie.
  • Przewlekły- trwający powyżej 8 tygodni, wśród jego przyczyn wyróżniamy: przewlekłe zapalenie oskrzeli, POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), rozstrzenie oskrzeli, astma, gruźlica, niewydolność lewokomorową serca, przewlekły nieżyt nosa.

Przyczyny kaszlu suchego

Najczęstszymi przyczynami kaszlu suchego są zakażenia wirusowe, astma, alergie, choroby śródmiąższowe płuc, niewydolność serca oraz leki (głównie ACEI).

Zakażenia wirusowe a kaszel suchy

Zakażeniom wirusowym oprócz kaszlu suchego, towarzyszą inne objawy takie jak bóle głowy, katar, gorączka, znaczne osłabienie. Wirusy podrażniają nabłonek dróg oddechowych, przez co może tworzyć wrota na zakażenie dla innych patogenów. Po infekcji wirusowej uporczywy kaszel suchy może się utrzymywać przez kilka tygodni.

Suchy kaszel w nocy

Oczywiście poza zakażeniami wirusowymi, przyczyną suchego kaszlu w nocy jest również refluks żołądkowo-przełykowy. Po przyjęciu pozycji leżącej, przy nieszczelnym wpuście żołądka, dochodzi do cofania się soku żołądkowego do przełyku. W tym celu należy spać z głową nieco uniesioną, aby zniwelować objawy. Nie należy spożywać pokarmów przynajmniej 2h przed snem, żeby nie prowokować napadu uporczywego suchego kaszlu. Innymi objawami mogącymi sugerować chorobę refluksową przełyku jest zgaga, chrypka czy bóle w nadbrzuszu po przyjęciu ciężkostrawnego pożywienia. Celem diagnostyki i leczenia, tego schorzenia należy się udać do lekarza pierwszego kontaktu.

Alergie na m.in. kurz, roztocza, pleśń, pyłki traw, pierza, sierść zwierząt, mogą być również przyczyną suchego kaszlu w nocy. Objawy mogą być potęgowane przez suche powietrze w sypialni. Należy, więc zadbać o nawilżenie powietrza przed snem. W przypadku podejrzenia alergii należy udać się do alergologa, celem diagnostyki.

Astma jest chorobą charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych oraz występowaniem świszczącego oddechu, duszności, uczuciem ściskania w klatce piersiowej oraz obecnością kaszlu o zmiennym nasileniu. Kaszel suchy w nocy może być pierwszym objawem astmy. Napady uporczywego suchego kaszlu mogą prowokować wysiłek fizyczny lub zimne powietrze. Celem złagodzenia napadu astmy stosuje się leki rozszerzające oskrzela. Chory z podejrzeniem astmy oskrzelowej powinien udać się do pulmonologa.

Co na suchy kaszel?

Jeśli leczenie przyczynowe uporczywego kaszlu suchego jest nieskuteczne lub niemożliwe, można zastosować leki przeciwkaszlowe. Dzielimy je na:

  • Leki działające ośrodkowo (hamujące ośrodek kaszlu) – zawierają m.in. dekstrometorfan, kodeinę czy morfinę. Występują w postaci tabletek, kropli oraz syropów na kaszel suchy. Istnieje wiele preparatów zawierających dekstrometorfan, który może być bezpiecznie stosowany, w dawkach dozwolonych. Kodeina oprócz działania przeciwkaszlowego, działa przeciwbiegunkowo oraz przeciwbólowo (występuje w preparatach łączonych z innymi substancjami działającymi przeciwbólowo), nadużywana ma działanie euforyzujące i uzależniające.
  • Leki działające obwodowo (blokują receptory kaszlu) – są to preparaty zawierające lidokainę, bupiwakainę, występują w postaci aerozolu, stosowane przed zabiegami diagnostycznymi lub leczniczymi. Substancją działającą na receptory obwodowo jest również lewodropropizyna, która wykazuje dodatkowo działanie przeciwhistaminowe, znosi skurcz oskrzeli. Występuje w postaci syropu na kaszel suchy.

W przypadku, gdy kaszel suchy utrzymuje się powyżej 8 tygodni (staje się przewlekłym), pomimo stosowania m.in. syropów na kaszel suchy, należy niezwłocznie udać się do pulmonologa, aby wykonać szczegółową diagnostykę kaszlu.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Korzystamy z plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.