Kaszel u dzieci i niemowląt

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu. Powstaje w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych nerwu błędnego w błonie śluzowej gardła, krtani oraz oskrzeli. Ułatwia usuwanie nadmiaru wydzieliny oraz ciał obcych z dróg oddechowych. Jest najczęstszym objawem schorzeń układu oddechowego.

Data dodania
Kategorie
Blog
Kaszel u dzieci i niemowląt

Przy podziale kaszlu ze względu na jego charakter, wyróżniamy kaszel suchy (nieproduktywny) oraz kaszel mokry (produktywny).

Podział kaszlu u dzieci, ze względu na długość jego trwania:

  • Ostry- trwający do 3 tygodni, przyczyny: infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, astma, ciała obce, odma, przewlekłe choroby płuc i wady wrodzone układu oddechowego.
  • Podostry- trwający od 3 do 8 tygodni, najczęściej jest to kaszel poinfekcyjny.
  • Przewlekły- trwający od 3 do 12 tygodni, przyczyny: m.in. nieswoisty kaszel poinfekcyjny, astma, rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza, wady wrodzone, śródmiąższowe choroby płuc, refluks żołądkowo-przełykowy, dysplazja oskrzelowo-płucna, narażenie na dym tytoniowy, kaszel nawykowy psychogenny.

Postępowanie w przypadku kaszlu u dzieci:

Kaszel występujący u noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia wymaga konsultacji z lekarzem. W tym wieku należy podejrzewać, jako przyczynę kaszlu, wadę wrodzoną dróg oddechowych lub refluks żołądkowo-przełykowy.

Przyczynami infekcji dróg oddechowych u najmłodszych są patogeny atypowe, w tym pałeczki krztuśca i parakrztuśca. Krztusiec wywołuje uporczywe napady kaszlu suchego, z charakterystycznym „pianiem”. Kaszel o charakterze „szczekającym” występuje w podgłośniowym zapaleniu krtani. W przypadku nagłego napadu kaszlu i krztuszenia się, podejrzewamy aspirację ciała obcego do dróg oddechowych.

Jaki jest dobry syrop na kaszel dla dzieci?

Jeśli przyczyną kaszlu jest wada wrodzona układu oddechowego, refluks żołądkowo-przełykowy, dysplazja oskrzelowo-płucna, należy wdrożyć leczenie przyczynowe w ośrodku specjalistycznym.

Duże znaczenie mają inhalacje soli hipertonicznej, powodujące upłynnienie wydzieliny, co ułatwia jej ewakuację z dróg oddechowych.
Leki zawierające substancje roślinne, dostępne bez recepty, nie mają udowodnionej skuteczności.

W przypadku kaszlu suchego stosuje się leki przeciwkaszlowe działające obwodowo oraz ośrodkowo. Działanie obwodowe (blokują receptory kaszlowe) wykazuje lewodropropiozyna, która dodatkowo hamuje skurcz oskrzeli wywołany histaminą, bradykininą i serotoniną. Preparaty zawierające lewodropropiozynę można stosować od 2 roku życia, występuje w postaci syropu. Należy do dobrych syropów na kaszel dla dzieci.

Leki o działaniu ośrodkowym mają niską skuteczność u dzieci. Substancje takie jak dekstrometorfan (można je stosować po 6 roku życia) i kodeina (można je stosować po 12 roku życia) nadużywane przez nieletnich, jako środki odurzające, przy przedawkowaniu mogą powodować depresję ośrodka oddechowego.

W leczeniu kaszlu mokrego stosujemy leki mukoaktywne, które ułatwiają usunięcie nadmiaru wydzieliny oraz normalizują produkcję śluzu w drogach oddechowych. Istnieje wiele preparatów na rynku farmaceutycznych, ich stosowanie jest różne w zależności od wieku.
Wybór leku należy skonsultować z pediatrą.

Kaszel u dziecka do 2 roku życia:

U dzieci w tej grupie wiekowej nie zaleca się stosowania leków przeciwkaszlowych, mukoaktywnych oraz przeciwhistaminowych ze względu na brak udowodnionego działania oraz działania niepożądane tych leków. W tej grupie wiekowej najczęstsze są infekcje wirusowe, więc należy działać objawowo poprzez nawodnienie dziecka, utrzymanie drożności nosa oraz nawilżenie śluzówek.

Czy stosować syrop na kaszel mokry i suchy? Czy jest to dobry syrop na kaszel dla dzieci?
Preparaty łączone, syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci, zawierające leki przeciwkaszlowe oraz leki wykrztuśne, są niezalecane, ze względu na utrudnione odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. Stosowanie syropów na kaszel suchy i mokry dla dzieci ze schorzeniami neurologicznymi jest niewskazane. Mimo, że jest dostępnych wiele preparatów tzw. 2w1, czyli syropów na kaszel suchy i mokry dla dzieci, rodzice przed zakupem, powinni najpierw skonsultować się z pediatrą.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Korzystamy z plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.