Kiedy możemy mówić o kaszlu przewlekłym?

Każdy z Nas miał kiedyś kaszel. Suchy, mokry, występujący w ciągu dnia, czy też nasilający się w nocy. Dopóki nie staje się on naprawdę uciążliwy, jest bagatelizowany zarówno przez pacjentów jak i lekarzy. Niesłusznie! Często kaszel jest jednym z kluczowych objawów choroby pozwalającym na podjęcie szybkiej diagnostyki i skutecznego leczenia.

Data dodania
Kategorie
Blog
Kaszel mokry
Kaszel suchy

Jak dzielimy kaszel, ze względu na długość występowania?

Pod względem czasu trwania, kaszel możemy podzielić na 3 grupy:

 • Ostry – trwający do 3 tygodni.
 • Podostry – od 3 do 8 tygodni.
 • Przewlekły – powyżej 8 tygodni.

Kaszel ostry i podostry najczęściej występują lub są następstwami chorób wirusowych górnych dróg oddechowych, nieco rzadziej zapaleniami o etiologii bakteryjnej (zapalenie płuc, krztusiec), stanami alergicznymi, czy też obecnością ciała obcego w drogach oddechowych. Ustępuję on zazwyczaj pod wpływem leczenia lub też samoistnie.

Kaszel przewlekły- przy jakich chorobach występuje?

Dużo bardziej niebezpieczny jest kaszel przewlekły. Najczęściej występuje on w przebiegu następujących schorzeń:

 • ASTMA – suchy, napadowy kaszel (występuje najczęściej w nocy i nad ranem), najczęściej towarzyszy duszności.
 • Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), palenie papierosów – produktywny lub nieproduktywny kaszel, występujący okresowo lub codziennie, najczęściej o niezmiennym nasileniu.
 • Refluks żołądkowo-przełykowy – zarzucanie treści żołądkowej do przełyku.
 • Przyjmowanie Inhibitorów Konwertazy Angiotensyny (np. Kaptopril, Enalapryl) – są to leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym czy też niewydolności serca, ich działaniem niepożądanym jest suchy, nieproduktywny kaszel.
 • Zapalenie Zatok Przynosowych – spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina, podrażnia śluzówkę i powoduje uciążliwy, suchy kaszel, nasilający się wieczorem i w nocy.
 • Nowotwór Płuca – występuje u ponad 50% pacjentów, jest jednak tylko jednym z szeregu innych objawów takich jak: krwioplucie, ból w klatce piersiowej, duszność.
 • Rzadziej przewlekły kaszel może występować w przebiegu gruźlicy, przewlekłych śródmiąższowych chorób płuc czy też zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego (smog) lub występującego w miejscu pracy ( związki chemiczne, pyły).

Jak leczyć kaszel?

Tak więc przewlekły kaszel jest objawem, którego nie wolno bagatelizować. Może być on jedną z cennych wskazówek prowadzących do zdiagnozowania poważnej choroby i rozpoczęcia niezwłocznego leczenia. Kaszel ustępuje najczęściej w wyniku wyleczenia/ opanowania choroby podstawowej. Odpowiednio dobrana, zindywidualizowana i przestrzegana przez pacjenta farmakoterapia często prowadzi do ustąpienia a przynajmniej zmniejszenia uciążliwości objawów.

Istnieją ponadto leki działające objawowo tj. nie leczące choroby, jednak zmniejszające nasilenie objawów. W przypadkach silnego, bardzo męczącego, suchego kaszlu zaleca się stosowanie leków przeciwkaszlowych:

 • O działaniu ośrodkowym: dekstrometorfan, kodeina.
 • Znieczulające miejscowo: lidokaina – stosowana głównie w znieczuleniu miejscowym.
 • O działaniu obwodowym: lewodropropizyna (np. Levopront)

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Korzystamy z plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.