Blog

Kaszląca kobieta

Suchy kaszel. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Kaszel jest objawem, nie chorobą – wiele osób o tym zapomina. Niejednokrotnie kaszel jest utożsamiany z przeziębieniem lub grypą – w takiej sytuacji konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

Czytaj dalej
 1. Przełamany papieros z wysypanym tytoniem

  Palisz? A czy wiesz czym to grozi? O POChP słów kilka

  Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów niesie za sobą szereg niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia skutków. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy nowotwory. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

  Czytaj dalej
 2. Tabletki ułożone w kształt żołądka

  Czy kaszel może mieć przyczynę w żołądku? Refluks żołądkowo-przełykowy

  Masz zgagę? Odczuwasz pieczenie za mostkiem i bóle brzucha? Męczą Cię puste odbijania i nieznośne uczucie kwaśności w przełyku, a objawy nasilają się po posiłku oraz w pozycji leżącej? Bądź czujny i udaj się do lekarza – być może cierpisz na Chorobę Refluksową Przełyku.

  Czytaj dalej
 3. Chora dziewczynka owinięta szalikiem kaszle

  Szczekający kaszel u dzieci – czy jest się czego obawiać?

  Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby u dzieci. Często wskazuje na infekcję toczącą drogi oddechowe, połknięcie ciała obcego czy też alergie.

  Czytaj dalej
 4. Ludzie podają kobiecie cierpiącej na alergię kwiaty i psa

  Kaszel alergiczny – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

  Wiele osób wiąże występowanie kaszlu z typowym objawem przeziębienia lub grypy. Rzeczywiście, kaszel jest częstym objawem towarzyszącym wielu chorobom, zarówno tym ciężkim, ale również tym stosunkowo łagodnym. Warto wspomnieć, że kaszel może być także objawem alergii.

  Czytaj dalej
 5. Matka podaje swojemu dwu letniemu dziecku inhalator

  Inhalacje – czyli jak wspomóc leczenie kaszlu?

  Inhalacje czy aromaterapia od zarania dziejów były sposobami na radzenie sobie z infekcjami dróg oddechowych. Mieszanki ziołowe czy olejki miały pomóc w nawilżeniu dróg oddechowych, przywróceniu ich drożności oraz poprawieniu samopoczucia chorego.

  Czytaj dalej
 6. Zmęczona bezsennością kobieta lezy na łóżku

  Męczący kaszel w nocy – jak sobie z nim radzić?

  Kaszel – kto z nas nie zna tego objawu? Chociaż symptom ten nie jest chorobą samą w sobie, to pojawiający się często może świadczyć o nieprawidłowościach, które warto zweryfikować u lekarza. Każdy rodzaj kaszlu potrafi dać się we znaki – zarówno ten mokry (produktywny) jak i suchy, który nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Męczący kaszel w nocy może przerywać i utrudniać sen.

  Czytaj dalej
 7. Mama rozmawia ze swoim synkiem

  Jak rozpoznać astmę u dzieci?

  Astma jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych dotyczących układu oddechowego zarówno w Polsce jak i na świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią nawet do 5,5 % mieszkańców a rocznie z jej powodu umiera około 1000 osób. Jak skutecznie rozpoznać astmę i ją leczyć?

  Czytaj dalej
 8. Chory chłopiec leży w łóżku

  Przyczyny i objawy zapalenia oskrzeli u dzieci

  Zapalenie oskrzeli jest jedną z najczęstszych chorób występujących u dzieci w okresie jesienno-zimowym. Dynamiczne zmiany temperatury, przebywanie w dużych skupiskach ludzi i nieodpowiednia dieta skutecznie obniżają odporność i sprawiają, że szczególnie maluchy są bardziej podatne na zakażenia. Co to jest zapalenie oskrzeli? Jak się objawia? Jak je leczyć?

  Czytaj dalej
 9. Owinięty szalikiem kubek z gorącym napojem, na tle jesiennego krajobrazu

  Jak chronić się przed jesiennymi infekcjami?

  Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami. Powoli zapominamy o wakacjach, słońcu i beztrosce a ich miejsce zajmują szkoła, praca, deszcz i coraz niższe temperatury. Wszystko to sprawia że stajemy się narażeni na atak przeziębienia czy grypy. Jak skutecznie bronić się przed nimi aby móc w pełni skorzystać z uroków złotej jesieni ?

  Czytaj dalej
 10. Dziewczynka siedzi na polanie wśród dmuchawcy i trzyma chusteczkę przy nosie

  Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

  Kaszel i alergia to częste problemy, z którymi zgłaszamy się do lekarza. Sam kaszel jak i inne symptomy, które pojawiają się w trakcie przeziębienia są dla chorego męczące. Uporczywy, suchy kaszel utrudnia codzienne funkcjonowanie. Kaszel może być związany zarówno z przeziębieniem jak i alergią.

  Czytaj dalej
 11. Kobieta w stroju kąpielowym, siedzi nad basenem z chusteczką przy nosie

  Jak nie dać się przeziębieniu w okresie letnim?

  Lato to ten czas w ciągu roku, kiedy chorujemy najmniej – przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Przeziębienie oraz infekcje o charakterze grypopodobnym mają miejsce w okresie jesiennym lub wiosennym. Niestety, choroba nie wybiera – przeziębienia zdarzają się również w lecie.

  Czytaj dalej
 12. Tabliczki z napisami: fakty, plotki, mity. Mity i plotki są przekreślone.

  Fakty i mity na temat kaszlu

  Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów chorobowych. Mimo jego niemalże nieustannej obecności, często mamy problemy z odpowiednim diagnozowaniem jego pochodzenia, a błędne i często powtarzane mity i stereotypy spowalniają lub całkowicie uniemożliwiają podjęcie odpowiedniego leczenia. No właśnie - co jest FAKTEM, a co MITEM jeśli chodzi o kaszel?

  Czytaj dalej