Powrót do listy artykułów

Inhalacje – czyli jak wspomóc leczenie kaszlu?

, przeczytaj w 3 min.

Matka podaje swojemu dwu letniemu dziecku inhalator

Inhalacje czy aromaterapia od zarania dziejów były sposobami na radzenie sobie z infekcjami dróg oddechowych. Mieszanki ziołowe czy olejki miały pomóc w nawilżeniu dróg oddechowych, przywróceniu ich drożności oraz poprawieniu samopoczucia chorego.

Mimo że postęp technologiczny umożliwił nam maksymalne skrócenie i ułatwienie tego procesu to jednak od wieków zasada pozostaje ta sama:

Inhalować (łac. Inhalo – wdycham) – wziewać, wdychać

Brzmi banalnie, nieprawdaż ? Jednak bardzo ważna jest odpowiednia technika inhalacji, która pozwoli nam zmaksymalizować efekt terapeutyczny. Ale o tym za chwilę…

Inhalatory – co to takiego?

Inhalatory są to urządzenia służące nam do wdychania par wód mineralnych, roztworów leków lub ich aerozoli. Inhalatory możemy podzielić ze względu na mechanizm ich działania. I tak wyróżniamy:

INHALATORY CIŚNIENIOWE (MDI) – jedne z najpopularniejszych na rynku. Są małe, poręczne i dość tanie. Po naciśnięciu zaworka dochodzi do uwolnienia ściśle określonej porcji leku. Bardzo ważna jest koordynacja wdechu z momentem uwolnienia leku. Może to nastręczać problemów dzieciom, które mogą mieć kłopoty z prawidłowym skoordynowaniem tych czynności. Jak prawidłowo to zrobić ?

  1. Zdejmij zawleczkę zabezpieczającą ustnik inhalatora. Pamiętaj, aby koniecznie wstrząsnąć nim przed użyciem!
  2. Stań w pozycji wyprostowanej i wypuść powietrze. Trzymaj inhalator gotowy do użycia.
  3. Włóż inhalator do ust, szczelnie obejmując wargami jego ustnik.
  4. W momencie rozpoczęcia wdechu naciśnij na zbiorniczek inhalatora wyzwalając dawkę leku. Musisz nauczyć się synchronizować wyzwolenie dawki z początkiem wdechu.
  5. Wyjmij inhalator z ust. Wstrzymaj oddech na ok. 10 sekund, a następnie wykonaj spokojny wydech [1]

U pacjentów, którzy mają problem ze skoordynowaniem ww. czynności lekarz może zalecić korzystanie z komory inhalacyjnej (spejsera). Łączy się ona z jednej strony z inhalatorem, a z drugiej kończy ustnikiem. W tym przypadku pacjent może po prostu “wpuścić” jedną dawkę leku do komory, następnie wykonuje spokojny głęboki wdech i zatrzymuje powietrze wraz z lekiem na 10 sekund, po czym je wypuszcza.

INHALATORY PROSZKOWE (DPI) – uwolnienie leku jest inicjowane wdechem i nie wymaga koordynacji ręka-wdech. Niezbędne jest natomiast wytworzenie odpowiedniej siły wdechu, który “rozdrobni” lek i zapewni jego efektywny transport. Powoduje to, że dzieci czy pacjenci z niewydolnością oddechową mogą mieć problem z przyjęciem leku w takiej formie.

Inhalatory proszkowe jak sama nazwa wskazuje zawierają lek w postaci proszku. Może znajdować się on w kapsułce, którą przed każdą inhalacją musimy “załadować” do inhalatora, po czym ulega ona przebiciu uwalniając substancję terapeutyczną.

Drugi rodzaj inhalatorów zawiera ściśle określoną liczbę dawek leku a ich uwolnienie jest warunkowane przez przesunięcie odpowiedniej dźwigni.

NEBULIZATORY – bardzo ciekawą opcją dostępną na rynku inhalatorów wydają się nebulizatory. Są to urządzenie, które zmieniają formę leku z płynnej w aerozol. Wdychając tą chłodną mgiełkę, mamy pewność że dostanie się ona najgłębszych partii układu oddechowego. Mamy możliwość ustawienia wielkości cząsteczek na jakie nebulizator “rozbije” lek. I tak cząsteczki o wielkości 7-15μm wchłaniają się w nosie i gardle, 3-6μm osiadają w oskrzelach i tchawicy a te poniżej 2μm dochodzą aż do końcowych oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Otwiera to przed nami możliwość leczenia ogromnej ilości chorób dróg oddechowych, poczynając od zwykłego nieżytu nosa i gardła w przebiegu przeziębienia na mukowiscydozie kończąc. Nebulizacja jest zabiegiem prostym do przeprowadzenia, powinna trwać od 10 do 20 minut i można ją wykonywać nawet 3 razy dziennie. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia nebulizacji jest występowanie ciężkiej niewydolności serca, przewlekłych ciężkich chorób układu oddechowego, krwotoków z dróg oddechowych czy niewydolności oddechowej niezwiązanej z mechanizmem obturacji oskrzeli.

Jakie są wskazania do nebulizacji?

Nebulizacja jest wskazana i może ułatwiać leczenie w całym szeregu chorób dotyczących dolnych ( astma, POChP, zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza z objawami płucnymi, rozstrzenie oskrzeli ) czy też górnych dróg oddechowych (nieżyt nosa i gardła, zapalenie zatok, ostre zapalenie nagłośni). Może być też stosowana profilaktycznie do nawilżania dróg oddechowych.

Jakie leki możemy podawać w nebulizatorze?

Rodzaj leków jakie możemy podawać w nebulizatorze różni się w zależności od jego rodzaju. I tak np w nebulizatorach pneumatycznych można podawać niektóre antybiotyki, leki rozszerzające oskrzela, niektóre glikokortykosteroidy, mukolityki, kromoglikan sodowy czy dornazę alfa. Należy jednak pamiętać, że przed użyciem leków za pomocą nebulizatora należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. https://astma.mp.pl/leczenie/53989,inhalator-cisnieniowy

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

Najnowsze artykuły na naszym blogu

  1. Kaszląca kobieta

    Suchy kaszel. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

    Kaszel jest objawem, nie chorobą – wiele osób o tym zapomina. Niejednokrotnie kaszel jest utożsamiany z przeziębieniem lub grypą – w takiej sytuacji konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

    Czytaj dalej
  2. Przełamany papieros z wysypanym tytoniem

    Palisz? A czy wiesz czym to grozi? O POChP słów kilka

    Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów niesie za sobą szereg niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia skutków. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy nowotwory. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

    Czytaj dalej
  3. Tabletki ułożone w kształt żołądka

    Czy kaszel może mieć przyczynę w żołądku? Refluks żołądkowo-przełykowy

    Masz zgagę? Odczuwasz pieczenie za mostkiem i bóle brzucha? Męczą Cię puste odbijania i nieznośne uczucie kwaśności w przełyku, a objawy nasilają się po posiłku oraz w pozycji leżącej? Bądź czujny i udaj się do lekarza – być może cierpisz na Chorobę Refluksową Przełyku.

    Czytaj dalej
  4. Chora dziewczynka owinięta szalikiem kaszle

    Szczekający kaszel u dzieci – czy jest się czego obawiać?

    Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby u dzieci. Często wskazuje na infekcję toczącą drogi oddechowe, połknięcie ciała obcego czy też alergie.

    Czytaj dalej