Jak nie dać się przeziębieniu w okresie letnim?

Lato to ten czas w ciągu roku, kiedy chorujemy najmniej – przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Przeziębienie oraz infekcje o charakterze grypopodobnym mają miejsce w okresie jesiennym lub wiosennym. Niestety, choroba nie wybiera – przeziębienia zdarzają się również w lecie. Często towarzyszy im ból gardła, kaszel i podwyższona temperatura ciała. Objawy mogą być podobne do tych, które są charakterystyczne dla chorób występujących przy niskich temperaturach.

Data dodania
Kategorie
Blog
Porady
Przeziębienie i grypa
Kobieta nad brzegiem basenu czyści nos chusteczką

Jak sobie z nimi radzić i co skutecznie przynosi ulgę? Podpowiadamy.

Wbrew pozorom w okresie letnim wyjątkowo łatwo o przeziębienie. Znaczne wahania temperatur, klimatyzacja, zimne napoje, lody, zimna woda w morzu lub jeziorach – wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko infekcji – najczęściej ich przyczyną są wirusy. Sposób leczenia w dużej mierze zależy od objawów, jakie im towarzyszą. Warto zaznaczyć, że jeśli nie pomagają środki stosowane doraźnie, konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci terapię dostosowaną do objawów.

Kaszel i ból gardła często idą ze sobą w parze. Bardzo często objawy te możemy leczyć ogólnodostępnymi lekami, które można kupić bez recepty (OTC). Duże znaczenie w odpowiedniej terapii kaszlu ma określenie jego rodzaju – czy jest to kaszel suchy (mówiąc dokładniej – nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny), czy też kaszel mokry, nazywany inaczej kaszlem produktywnym (w jego efekcie udaje się odkrztusić wydzielinę).

By uśmierzyć ból gardła dobrze jest zaopatrzyć się w tabletki do ssania oraz spray’e do gardła, które choć w małym stopniu i na chwilę pozwolą zapomnieć o występującym problemie. Mogą one mieć działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne – wszystko zależy od ich składu. Oprócz środków stosowanych miejscowo, jeśli nie ma przeciwwskazań warto rozważyć zażywanie leków z grupy NLPZ lub paracetamolu.

W przypadku gorączki koniecznie należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów. Oczywiście wszystkie te działania nie są gwarancją, że choroba się nie rozwinie.

Oprócz odpowiedniego leczenia, należy również pamiętać, aby ograniczać sytuacje, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby. W szczególności trzeba unikać ciągłego narażenia na działanie klimatyzacji (w szczególności wahań temperatur) oraz picia zmrożonych napojów.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.