Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

Kaszel i alergia to częste problemy, z którymi zgłaszamy się do lekarza. Sam kaszel jak i inne symptomy, które pojawiają się w trakcie przeziębienia są dla chorego męczące. Uporczywy, suchy kaszel utrudnia codzienne funkcjonowanie. Kaszel może być związany zarówno z przeziębieniem jak i alergią.

Data dodania
Kategorie
Alergia i astma
Blog
Porady
Przeziębienie i grypa
Kobieta zastanawia się. W tle widać kilkanaście znaków zapytania.

Jak prawidłowo je odróżnić?

Na wstępie warto wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest określenie przyczyny kaszlu. Ma to związek z zastosowaniem odpowiedniego leczenia przeziębienia lub alergii – stosowane środki muszą być skuteczne. Dotyczy to mechanizmu, w którym dochodzi do wystąpienia objawów. U podłoża alergii leży reakcja na niektóre czynniki (fachowo nazywanych alergenami) z czym związana jest odpowiedź układu immunologicznego.

Substancje wywołujące alergię mogą mieć różne pochodzenie – od pokarmowego, przez kurz, sierść zwierząt, a nawet środki farmakologiczne. Przyczyn, które wywołują reakcje alergiczne jest wiele – jeśli występują u Ciebie objawy alergii koniecznie wykonaj niezbędną diagnostykę (testy).

W przypadku przeziębienia sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Podłożem tego schorzenia są wirusy, a nie alergeny.

Jakie są główne różnice między przeziębieniem a alergią?

Najczęściej rozróżnienie tych dwóch stanów odbywa się w oparciu o analizę towarzyszących objawów. Oczywiście, jeśli znany jest alergen, który wywołuje niepożądane symptomy i nastąpiła ekspozycja na jego działanie, wtedy znacznie łatwiej postawić właściwe rozpoznanie, a także biorąc pod uwagę objawy towarzyszące.

Uporczywy suchy kaszel występujący głównie jesienią lub zimą w większym stopniu może wskazywać na pochodzenie infekcyjne (przeziębieniowe). Oczywiście pora roku nie jest jedynym kryterium, ale może mieć duże znaczenie w określeniu pochodzenia kaszlu.

Dodatkowe objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała, uczucie zmęczenia i osłabienia, czy bóle mięśniowe zdecydowanie przemawiają za tym, że mamy do czynienia właśnie z przeziębieniem.

Z kolei alergii towarzyszą nieco inne objawy. Charakterystyczny jest brak gorączki. W trakcie jej trwania często pojawia się katar, który znacznie utrudnia oddychanie. Nie rzadko właśnie oprócz kataru występują inne objawy – na przykład zapalenie spojówek. Symptomy te najczęściej pojawiają w okresie wiosennym oraz letnim. Objawy alergii mogą być różne – często mogą występować również zmiany skórne o różnym nasileniu. U każdego objawy te mogą być zupełnie różne.

Rozpoznanie pochodzenia kaszlu może być trudne do określenia, dlatego w przypadku wątpliwości najlepiej zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej. Warto również przeanalizować co jest dokładną przyczyną dokuczliwych objawów i czy miało miejsce narażenie na ekspozycję na czynnik alergizujący. Symptomy, które nie ustępują po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia powinny zostać poddane dalszej diagnostyce.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.