Powrót do listy artykułów

Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

, przeczytaj w 2 min.

Dziewczynka siedzi na polanie wśród dmuchawcy i trzyma chusteczkę przy nosie

Kaszel i alergia to częste problemy, z którymi zgłaszamy się do lekarza. Sam kaszel jak i inne symptomy, które pojawiają się w trakcie przeziębienia są dla chorego męczące. Uporczywy, suchy kaszel utrudnia codzienne funkcjonowanie. Kaszel może być związany zarówno z przeziębieniem jak i alergią.

Jak prawidłowo je odróżnić?

Na wstępie warto wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest określenie przyczyny kaszlu. Ma to związek z zastosowaniem odpowiedniego leczenia przeziębienia lub alergii – stosowane środki muszą być skuteczne. Dotyczy to mechanizmu, w którym dochodzi do wystąpienia objawów. U podłoża alergii leży reakcja na niektóre czynniki (fachowo nazywanych alergenami) z czym związana jest odpowiedź układu immunologicznego.

Substancje wywołujące alergię mogą mieć różne pochodzenie – od pokarmowego, przez kurz, sierść zwierząt, a nawet środki farmakologiczne. Przyczyn, które wywołują reakcje alergiczne jest wiele – jeśli występują u Ciebie objawy alergii koniecznie wykonaj niezbędną diagnostykę (testy).

W przypadku przeziębienia sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Podłożem tego schorzenia są wirusy, a nie alergeny.

Jakie są główne różnice między przeziębieniem a alergią?

Najczęściej rozróżnienie tych dwóch stanów odbywa się w oparciu o analizę towarzyszących objawów. Oczywiście, jeśli znany jest alergen, który wywołuje niepożądane symptomy i nastąpiła ekspozycja na jego działanie, wtedy znacznie łatwiej postawić właściwe rozpoznanie, a także biorąc pod uwagę objawy towarzyszące.

Uporczywy suchy kaszel występujący głównie jesienią lub zimą w większym stopniu może wskazywać na pochodzenie infekcyjne (przeziębieniowe). Oczywiście pora roku nie jest jedynym kryterium, ale może mieć duże znaczenie w określeniu pochodzenia kaszlu.

Dodatkowe objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała, uczucie zmęczenia i osłabienia, czy bóle mięśniowe zdecydowanie przemawiają za tym, że mamy do czynienia właśnie z przeziębieniem.

Z kolei alergii towarzyszą nieco inne objawy. Charakterystyczny jest brak gorączki. W trakcie jej trwania często pojawia się katar, który znacznie utrudnia oddychanie. Nie rzadko właśnie oprócz kataru występują inne objawy – na przykład zapalenie spojówek. Symptomy te najczęściej pojawiają w okresie wiosennym oraz letnim. Objawy alergii mogą być różne – często mogą występować również zmiany skórne o różnym nasileniu. U każdego objawy te mogą być zupełnie różne.

Rozpoznanie pochodzenia kaszlu może być trudne do określenia, dlatego w przypadku wątpliwości najlepiej zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej. Warto również przeanalizować co jest dokładną przyczyną dokuczliwych objawów i czy miało miejsce narażenie na ekspozycję na czynnik alergizujący. Symptomy, które nie ustępują po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia powinny zostać poddane dalszej diagnostyce.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

Najnowsze artykuły na naszym blogu

  1. Kaszląca kobieta

    Suchy kaszel. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

    Kaszel jest objawem, nie chorobą – wiele osób o tym zapomina. Niejednokrotnie kaszel jest utożsamiany z przeziębieniem lub grypą – w takiej sytuacji konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

    Czytaj dalej
  2. Przełamany papieros z wysypanym tytoniem

    Palisz? A czy wiesz czym to grozi? O POChP słów kilka

    Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów niesie za sobą szereg niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia skutków. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy nowotwory. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

    Czytaj dalej
  3. Tabletki ułożone w kształt żołądka

    Czy kaszel może mieć przyczynę w żołądku? Refluks żołądkowo-przełykowy

    Masz zgagę? Odczuwasz pieczenie za mostkiem i bóle brzucha? Męczą Cię puste odbijania i nieznośne uczucie kwaśności w przełyku, a objawy nasilają się po posiłku oraz w pozycji leżącej? Bądź czujny i udaj się do lekarza – być może cierpisz na Chorobę Refluksową Przełyku.

    Czytaj dalej
  4. Chora dziewczynka owinięta szalikiem kaszle

    Szczekający kaszel u dzieci – czy jest się czego obawiać?

    Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby u dzieci. Często wskazuje na infekcję toczącą drogi oddechowe, połknięcie ciała obcego czy też alergie.

    Czytaj dalej