Kaszel alergiczny – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Wiele osób wiąże występowanie kaszlu z typowym objawem przeziębienia lub grypy. Rzeczywiście, kaszel jest częstym objawem towarzyszącym wielu chorobom, zarówno tym ciężkim, ale również tym stosunkowo łagodnym. Warto wspomnieć, że kaszel może być także objawem alergii.

Data dodania
Kategorie
Alergia i astma
Blog
Porady
Mężczyzna siedzi na polenie i kaszle

Alergia a kaszel

Podstawą alergii jest nadwrażliwość na niektóre substancje, które znajdują się w naszym otoczeniu. Występowanie alergii związane jest z działaniem układu immunologicznego. Predyspozycja do występowania alergii jest osobniczo zmienna – oznacza to, że jej objawy nie muszą występować u każdego człowieka po ekspozycji na dany alergen – najczęściej są nimi pyłki roślin, kurz, roztocza, sierść zwierząt domowych, ale również niektóre składniki pożywienia. Warto zaznaczyć, że kaszlowi alergicznemu mogą towarzyszyć również inne typowe objawy alergii takie jak: nieżyt nosa (katar), zapalenie spojówek czy też zmiany skórne. Kaszel alergiczny ma najczęściej charakter napadowy – objawy te mogą mieć na tyle silny charakter, że utrudniają normalne, codzienne funkcjonowanie. Czas pojawienia się objawów alergicznych może być różny – od natychmiastowego wystąpienia zmian po te, które pojawiają się ze znacznym opóźnieniem.

Jak unikać pojawiania się objawów alergii, a w szczególności kaszlu alergicznego?

Przede wszystkim, jeśli wiemy jaki alergen działa na nas uczulająco, to oczywistym działaniem jest unikanie czynnika, który przyczynia się do wystąpienia charakterystycznych objawów alergii. W terapii nadwrażliwości stosuje się leki nazywane antyhistaminowymi (wyróżniamy dwie generacje leków przeciwhistaminowych), które zazwyczaj dobrze radzą sobie z typowymi objawami alergii. Ich stosowanie wiąże się jednak z możliwością pojawienia się efektów ubocznych takich jak senność czy suchość w jamie ustnej.

Leczenie kaszlu alergicznego

W przypadku pojawienia się kaszlu alergicznego możemy skorzystać z innych środków farmakologicznych jak glikokortykosteroidy, leki antyleukotrienowe czy też kromony – odpowiednie leki powinien zalecić lekarz, bowiem wiele z nich może zostać wydana tylko na podstawie recepty.

W terapii kaszlu alergicznego można stosować również podobne metody jak w przypadku kaszlu pojawiającego się na tle infekcji – pamiętajmy o dobrym nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu w którym przebywamy.

Warto mieć również w swojej domowej apteczce dobry syrop na kaszel, który swoim działaniem może pomóc z odkrztuszaniu wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Zasadą działania syropu wykrztuśnego jest rozrzedzanie gęstej wydzieliny i oczyszczenie dróg oddechowych. Wiele syropów na kaszel jest dostępnych bez recepty, a ich cena jest przystępna. Przed wyborem konkretnego syropu koniecznie zapoznaj się z ulotką i sprawdź jakie są ewentualne przeciwwskazania do jego stosowania. Niektóre syropy oprócz substancji czynnej zawierają także w swoim składzie związki naturalne, które działają łagodząco.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.