Czym charakteryzuje się kaszel mokry?

Kaszel jest to odruch obronny organizmu, powstający pod wpływem podrażnienia zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych. Pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub z obecności ciała obcego.

Data dodania
Kategorie
Blog
Kaszel mokry
Leżąca w łóżku kobieta z mokrym kaszlem

Mechanizm kaszlu

W mechanizmie kaszlu dochodzi najpierw do nasilonego wdechu, z następującym wydechem, przy początkowym krótkim zamknięciu głośni. Dzięki temu, wytworzone wysokie ciśnienie w klatce piersiowej i w płucach, w momencie otwarcia głośni wyrzuca gwałtownie powietrze, porywając wszystkie napotkane cząstki.

Przy podziale kaszlu ze względu na jego charakter, wyróżniamy kaszel suchy (nieproduktywny) oraz kaszel mokry (produktywny).

Najczęstszą przyczyną kaszlu mokrego są infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie zatok przynosowych, oskrzeli lub płuc. Wydzielina dróg oddechowych, zwana w środowisku medycznym plwociną, jest to śluz z zawieszonymi w nim komórkami nabłonkowymi, granulocytami i ewentualnie składnikami patologicznymi takimi jak ropa czy krew.

Rodzaj odkrztuszanej plwociny może sugerować etiologię kaszlu mokrego. Wyróżniamy wydzielinę:

  • Ropną – charakteryzującą zakażenie zatok przynosowych, oskrzeli oraz płuc. Jej zwiększona ilość może świadczyć o rozstrzeniu oskrzeli, pęknięciu ropnia płuca do oskrzela. Nieprzyjemny zapach może sugerować zakażenie beztlenowcami.
  • Śluzową, gęstą, lepką, zwłaszcza w godzinach porannych- występuje w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, POChP.
  • Przeźroczysta, lepka- charakterystyczna dla astmy, rzadko gruczolakoraka.
  • Grudki i czopy- w zakażeniach grzybiczych, mukowiscydozie.
  • Krwista- występuje w wielu jednostkach chorobowych, m.in. rozstrzenie oskrzeli, zatorowość płucna, gruźlica, aspergiloza, rak płuca.

Kaszel mokry w zapaleniu zatok przynosowych

Zakażeniu zatok obocznych nosa towarzyszy obrzęk błony śluzowej nosa, niedrożność nosa oraz obecność wydzieliny w jamach nosowych. Charakterystyczne jest uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła oraz uczucie rozpierania w miejscu chorej zatoki.

Bakteryjnemu zakażeniu zatok przynosowych towarzyszy ropna wydzielina z nosa, gorączka >39°C oraz nasilenie objawów po początkowym łagodnym przebiegu choroby. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię oraz GKS donosowo.

POChP a kaszel mokry

POChP jest przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, charakteryzującą się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które postępuje i wiąże się z nasiloną przewlekłą odpowiedzią zapalną na szkodliwe cząstki lub gazy, głównie na dym tytoniowy. W schorzeniu tym dochodzi do nadprodukcji śluzu oraz upośledzeniu oczyszczania rzęskowego. Charakterystyczny jest kaszel mokry, zwłaszcza nasilony w godzinach porannych. Chory odkrztusza gęstą, białawą wydzielinę śluzową. W leczeniu przewlekłym stosuje się leki wziewne. Bardzo istotne jest zaprzestanie palenia papierosów przez chorego.

Jak leczymy kaszel mokry?

Kaszel mokry jest korzystny, gdyż ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny. Rozpoczynając leczenie kaszlu mokrego należy zadbać o nawilżanie wdychanego powietrza, w którym przebywa chory, za pomocą nawilżaczy powietrza oraz wykonania inhalacji z 0,9%NaCl.

Równie istotną rolę odgrywa fizjoterapia oddechowa: drenaż ułożeniowy, oklepywanie i wibracja klatki piersiowej czy nauka efektywnego kaszlu.

Lekami stosowanymi w leczeniu kaszlu mokrego są leki wykrztuśne. Występują w postaci tabletek musujących, syropów na kaszel mokry oraz płynów do nebulizacji. Najczęściej chorzy sięgają po syrop na kaszel mokry. Leki te rozrzedzają wydzielinę śluzową, zmniejszają jej gęstość i lepkość, przez co ułatwiają przesuwanie jej w drogach oddechowych (funkcja mukolityczna) oraz stymulują do produkcji płynnego śluzu w oskrzelach (funkcja sekretolityczna).

Ważne jest, aby po wypiciu porcji syropu na kaszel mokry, bądź roztworu po rozpuszczeniu tabletki zawierającej lek, należy przyjmować dużo płynów. Dodatkowo leków wykrztuśnych nie należy przyjmować po godzinie 17, gdyż nasilony kaszel może zakłócać sen.

W przypadku, gdy pomimo zastosowanego leczenia, nie doszło do poprawy stanu chorego, zmienił się charakter lub zwiększyła się ilość odkrztuszanej wydzieliny, należy wykonać badanie mikrobiologiczne plwociny oraz wykonać szczegółowe badania obrazowe.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.