Męczący kaszel w nocy – jak sobie z nim radzić?

Kaszel – kto z nas nie zna tego objawu? Chociaż symptom ten nie jest chorobą samą w sobie, to pojawiający się często może świadczyć o nieprawidłowościach, które warto zweryfikować u lekarza. Każdy rodzaj kaszlu potrafi dać się we znaki – zarówno ten mokry (produktywny) jak i suchy, który nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Męczący kaszel w nocy może przerywać i utrudniać sen.

Data dodania
Kategorie
Blog
Kaszel mokry
Kaszel suchy
Porady
Kobieta leży w łożku w nocy i kaszle

Przyczyny nocnego kaszlu i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyn nocnego kaszlu może być wiele. Większości z nas, objaw ten kojarzy się z nieprawidłowościami związanymi z układem oddechowym lub gardłem. Co ciekawe kaszel może być także objawem chorób układu pokarmowego. Mowa o refluksie żołądkowo – przełykowym, który polega na zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Patomechanizmem tego zjawiska jest zbyt słabe napięcie mięśnia zwieracza dolnego przełyku (ang. LES), który w fizjologicznych warunkach zapobiega przedostawaniu się treści żołądkowej do przełyku. W takim przypadku, konieczna jest wizyta u lekarza i stosowanie specjalistycznych leków. Sposobem, który może działać doraźnie jest wyższe ułożenie tułowia podczas snu. Oczywiście doraźne stosowanie środków farmakologicznych jest również pomocne, ale nie usuwają one przyczyny refluksu żołądkowo – przełykowego.

Jakie mogą być inne przyczyny męczącego kaszlu w nocy?

Czynnikiem, który powoduje męczący kaszel w nocy jest także alergia. Najpopularniejsze alergeny to: kurz, roztocza i sierść zwierząt domowych. Napady kaszlu alergicznego (ale także inne objawy spowodowane alergią, takie jak katar) przerywają leki przeciwhistaminowe – należy jednak pamiętać, że ich stosowanie wiąże się z występowaniem efektów ubocznych. Kaszel w nocy może być również objawem chorób układu oddechowego, takich jak astma lub POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) – w przypadku tych chorób nie można mówić o uniwersalnym leczeniu – terapia jest dopasowana do każdego pacjenta indywidualnie.

Częstą przyczyną męczącego kaszlu w nocy jest zbyt suche powietrze w sypialni, które przyczynia się do wysychania śluzówki i pobudzania odruchu kaszlowego. Warto zatem zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu w którym śpimy. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie wentylacji w postaci otwartego okna – pamiętajmy jednak, że w miastach (szczególnie dużych) smog może przyczyniać się do występowania męczącego kaszlu w nocy. Jeśli kaszlemy w ciągu dnia, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że kaszel pojawi się również w nocy. W takiej sytuacji warto rozważyć zażycie leku, który powoduje zablokowanie odruchu kaszlowego – pamiętaj jednak, że są przeciwskazania do stosowania środków tego typu takie jak astma czy też niewydolność oddechowa. Przed ich ewentualnym zażyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do preparatu.

Domowym sposobem na męczący kaszel jest syrop z cebuli – stosowany przez nasze babcie, jest dobrym rozwiązaniem w walce z bólem gardła. Pamiętajmy jednak, że jeśli doraźne stosowanie leków nie przynosi efektów, konieczna jest konsultacja u lekarza.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.