Szczekający kaszel u dzieci – czy jest się czego obawiać?

Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby u dzieci. Często wskazuje na infekcję toczącą drogi oddechowe, połknięcie ciała obcego czy też alergie. Rozpoznanie charakteru kaszlu może pomóc lekarzowi w podjęciu trafnej diagnozy i wdrożeniu szybkiego leczenia. Jednym z rodzajów kaszlu, który zasługuje na szczególną uwagę jest kaszel szczekający. Jego charakterystyczne suche, głośne brzmienie, w połączeniu z trudnościami w złapaniu powietrza przez dziecko spędza sen z powiek zaniepokojonych rodziców. Co musisz wiedzieć o szczekającym kaszlu?

Data dodania
Kategorie
Blog
Kaszel u dzieci i niemowląt
Dziewczynka ze szczekającym kaszlem

Kaszel szczekający – co jest przyczyną?

Kaszel szczekający występuje najczęściej w przebiegu ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, zwanego również krupem. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zapaleń dróg oddechowych u małych dzieci. Najczęściej pojawia się pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia.

Krup wirusowy – jak się objawia?

Krup jest chorobą wirusową, która przenosi się drogą kropelkową. Wirusy powodują uszkodzenie błony śluzowej w okolicy podgłośniowej krtani, powodując  jej obrzęk i utrudniając przepływ powietrza.  Objawia się to dusznością wdechową oraz charakterystycznym świstem. Do tego dołącza się suchy, głośny, szczekający kaszel i chrypka. Krup często jest poprzedzony kilkudniową infekcją górnych dróg oddechowych, przebiegającą z nieżytem gardła i nosa oraz gorączką.

Jak lekarz ustala rozpoznanie?

Mimo że krup ma najczęściej łagodny i samoograniczający się przebieg, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni nasilenie objawów i zdecyduje o ewentualnym podaniu leków. Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie charakterystycznych objawów oraz wywiadu z rodzicami. Ocenia stopień duszności, stan świadomości dziecka oraz czy doszło do sinicy skóry, co wskazuje na niedotlenienie tkanek. Lekarz może również zmierzyć saturację (nasycenie krwi tętniczej tlenem) oraz wykonać gazometrię (badanie oceniające prężność tlenu i dwutlenku węgla w krwi tętniczej).

Jak leczyć krup wirusowy?

Krup najczęściej ustępuje samoistnie, jednak należy czujnie monitorować przebieg choroby i w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia dziecka lub wystąpienia ciężkiej duszności niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub zadzwonić po Pogotowie Ratunkowe. W przypadku łagodnego przebiegu choroby, choremu podaje się glikokortykosteroidy drogą wziewną lub domięśniową. Zmniejszają one obrzęk krtani i ułatwiają oddychanie. Zazwyczaj pojedyncza dawka jest wystarczająca i stan dziecka poprawia się już po kilku godzinach od zastosowania leku. Ponadto stosuje się adrenalinę w nebulizacji, która działa szybciej niż glikokortykosteroidy, lecz jej działania utrzymuje się do około 2 godzin. Decyzję co do rodzaju leczenia zawsze podejmuje lekarz. Jeśli chodzi o postępowanie w warunkach domowych, bardzo ważne jest uspokojenie dziecka, częste wietrzenie mieszkania oraz nawilżanie dróg oddechowych, poprzez spożywanie dużej ilości płynów, czy inhalacje z soli fizjologicznej przy użyciu nebulizatora.

Reasumując, krup wirusowy – czy jest się czego bać? Z jednej strony w większości przypadków krup ma łagodny, samoograniczający się przebieg. Szacuje się, że w 60% przypadków szczekający kaszel ustępuję już w ciągu 2-3 dni. Jednak w cięższych przypadkach konieczna może być hospitalizacja czy nawet intubacja. Dlatego należy dokładnie monitorować przebieg choroby i w przypadku  jakichkolwiek wątpliwości lub też pogorszenia stanu dziecka, niezwłocznie skontaktować się
z lekarzem.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.