Powrót do listy artykułów

Czy kaszel może mieć przyczynę w żołądku? Refluks żołądkowo-przełykowy

, przeczytaj w 3 min.

Tabletki ułożone w kształt żołądka

Masz zgagę? Odczuwasz pieczenie za mostkiem i bóle brzucha? Męczą Cię puste odbijania i nieznośne uczucie kwaśności w przełyku, a objawy nasilają się po posiłku oraz w pozycji leżącej? Bądź czujny i udaj się do lekarza – być może cierpisz na Chorobę Refluksową Przełyku.

Choroba Refluksowa Przełyku – co to takiego?

Choroba Refluksowa Przełyku (GERD – gastroesophageal reflux disease) jest spowodowana nieprawidłową pracą dolnego zwieracza przełyku. W normalnych warunkach rozkurcza się on w momencie połykania i umożliwia przejście pokarmu z przełyku do żołądka. Następnie kurczy się uniemożliwiając mu powrót. W momencie gdy zwieracz jest niewydolny i jego czynność skurczowa jest upośledzona, kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku wywołując nieprzyjemne objawy.

Szacuje się, że nawet 20% populacji odczuwa objawy choroby refluksowej przynajmniej raz w tygodniu, natomiast 10% doświadcza ich codziennie. Szczególnie narażone są osoby otyłe, cierpiące na przepuklinę rozworu przełykowego, nadużywające alkoholu czy też ciężarne kobiety.

Jakie są objawy Choroby Refluksowej Przełyku?

Do najbardziej charakterystycznych objawów GERD zaliczamy zgagę, puste odbijania, uczucie kwaśności w przełyku i pieczenie za mostkiem. Objawy nasilają się w pozycji leżącej, przy pochylaniu, parciu a także po obfitych, tłustych posiłkach. Poza tym może występować chrypka (szczególnie nasilająca się rano), suchy kaszel czy świszczący oddech, spowodowany dostaniem się treści żołądkowej do oskrzeli.

Objawami, które powinny wzbudzić niepokój i skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem są problemy z połykaniem oraz występujący podczas niego ból, szybko postępująca utrata masy ciała oraz krwawienia z górnej części przewodu pokarmowego.

W jaki sposób lekarz ustala diagnozę?

Podczas wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, zwraca uwagę na objawy i okoliczności ich występowania. U osób poniżej 40 roku życia z typowymi objawami lekarz może podjąć decyzję o leczeniu, bez konieczności zlecania badań dodatkowych. W takim wypadku wdrażane jest leczenie odpowiednie dla GERD. Jeśli po dwóch tygodniach objawy ustępują, rozpoznanie jest potwierdzone.

W przypadku wątpliwości lub występowania objawów alarmowych, w celu potwierdzenia diagnozy lekarz zleca gastroskopię. Jest to rodzaj badania endoskopowego polegającego na wprowadzeniu elastycznego przewodu z kamerą do żołądka pacjenta i wizualną ocenę jego błony śluzowej, przełyku i dwunastnicy. Podczas badania lekarz może pobrać wycinki do badania histopatologicznego, które potwierdzą rozpoznanie, a także ocenią stopień zaawansowania choroby i ryzyko ewentualnych powikłań. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka różnicowa, gdyż choroba refluksowa może być mylona z zaostrzeniem choroby wieńcowej lub nawet zawałem serca.

Kolejnym badaniem jest 24-godzinna pH-metria przełykowa wraz z pomiarem impedancji. Pozwala ona wykryć refluks oraz ocenić jego konsystencję oraz skład chemiczny.

Jak leczymy Chorobę Refluksową?

W leczeniu Choroby Refluksowej przełyku bardzo ważne jest skorelowanie leczenia farmakologicznego z odpowiednim trybem życia. Lekami pierwszego wyboru w terapii GERD są leki hamujące wydzielanie kwasu solnego. Zaliczamy do nich inhibitory pompy protonowej (IPP) oraz antagonistów receptorów histaminowych H2. Hamują one wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, ograniczają stan zapalny i powodują skuteczne zmniejszenie dolegliwości. Ponadto stosowane są leki zobojętniające kwas solny i osłaniające błonę śluzową. Podawane są doraźnie w łagodnych postaciach choroby.

W leczeniu Choroby Refluksowej Przełyku równie ważna jak farmakoterapia jest zmiana stylu życia. Pacjenci otyli powinni postarać się zmniejszyć masę ciała. Należy bezwzględnie zaprzestać palenia papierosów oraz spożywania alkoholu. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta z ograniczoną ilością tłuszczy. Chorzy powinni unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych, pikantnych, cebuli, pomidorów i ich przetworów a także kawy, czekolady czy napojów gazowanych. Ponadto należy zadbać o odpowiednią pozycję podczas snu z lekko uniesioną głową oraz spożywanie ostatniego posiłku najpóźniej 2-3 godziny przed snem.

Choroba Refluksowa Przełyku jest chorobą przewlekłą i wymaga ciągłego leczenia. Jednak przy wczesnym rozpoznaniu i odpowiednim leczeniu jak najbardziej możliwe jest wyeliminowania nieprzyjemnych objawów. Wymaga jednak regularnego przyjmowania zaleconych przez lekarza leków oraz zmiany trybu życia.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

Najnowsze artykuły na naszym blogu

  1. Kaszląca kobieta

    Suchy kaszel. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

    Kaszel jest objawem, nie chorobą – wiele osób o tym zapomina. Niejednokrotnie kaszel jest utożsamiany z przeziębieniem lub grypą – w takiej sytuacji konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

    Czytaj dalej
  2. Przełamany papieros z wysypanym tytoniem

    Palisz? A czy wiesz czym to grozi? O POChP słów kilka

    Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów niesie za sobą szereg niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia skutków. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy nowotwory. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

    Czytaj dalej
  3. Chora dziewczynka owinięta szalikiem kaszle

    Szczekający kaszel u dzieci – czy jest się czego obawiać?

    Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby u dzieci. Często wskazuje na infekcję toczącą drogi oddechowe, połknięcie ciała obcego czy też alergie.

    Czytaj dalej
  4. Ludzie podają kobiecie cierpiącej na alergię kwiaty i psa

    Kaszel alergiczny - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

    Wiele osób wiąże występowanie kaszlu z typowym objawem przeziębienia lub grypy. Rzeczywiście, kaszel jest częstym objawem towarzyszącym wielu chorobom, zarówno tym ciężkim, ale również tym stosunkowo łagodnym. Warto wspomnieć, że kaszel może być także objawem alergii.

    Czytaj dalej