Powrót do listy artykułów

Fakty i mity na temat kaszlu

, przeczytaj w 2 min.

Tabliczki z napisami: fakty, plotki, mity. Mity i plotki są przekreślone.

Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów chorobowych. Mimo jego niemalże nieustannej obecności, często mamy problemy z odpowiednim diagnozowaniem jego pochodzenia, a błędne i często powtarzane mity i stereotypy spowalniają lub całkowicie uniemożliwiają podjęcie odpowiedniego leczenia. No właśnie - co jest FAKTEM, a co MITEM jeśli chodzi o kaszel?

„Palenie papierosów może powodować kaszel”

FAKT – dym zawarty w papierosach zawiera wiele szkodliwych substancji powodujących podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych, co może powodować kaszel. Długotrwałe palenie papierosów może prowadzić do Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, nowotworów płuc, krtani oraz wielu innych narządów.

„Kaszel jest objawem, nie chorobą”

FAKT – kaszel zazwyczaj nie występuje bez uchwytnej przyczyny. Najczęściej jest on spowodowany toczącą organizm infekcją, obecnością ciała obcego w drogach oddechowych, stanami alergicznymi oraz wieloma innymi czynnikami. Często występuje z szeregiem innych objawów i dopiero całkowita, kompleksowa ocena pacjenta pozwala na podjęcie skutecznej diagnozy.

„Mam kaszel, jestem chory!”

MIT – obecność kaszlu nie zawsze jest równoznaczna z chorobą! Musimy pamiętać, że kaszel jest odruchem fizjologicznym, służącym oczyszczaniu naszych dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny czy innych mniejszych lub większych „przeszkód”. Pojedyncze „odkaszlnięcia” nie utrzymujące się przez dłuższy czas nie powinny być więc powodem do niepokoju.

„Leki wykrztuśne możemy stosować o dowolnej porze dnia”

MIT – leki wykrztuśne stosujemy wyłącznie w ciągu dnia i NIGDY nie podajemy ich przed snem (ostatnia dawka maximum 3 godziny przed). Leki wykrztuśne mają za zadanie umożliwić pozbycie się wydzieliny. Ich podanie przed snem często skutkuje problemami z zaśnięciem oraz nocnymi pobudkami z dusznością i utrudnieniem wymiany gazowej.

„Leki przeciwkaszlowe mogę stosować niezależnie od charakteru kaszlu”

MIT – leki przeciwkaszlowe są głównie przeznaczone do kaszlu nieproduktywnego tzw. suchego. W kaszlu produktywnym (mokrym) zalecane jest pozbywanie się wydzieliny. Stosowanie leków przeciwkaszlowych zwiększałoby jej ilość i powodowało nasilenie objawów.

„Kaszel suchy wymaga nawilżania błon śluzowych gardła”

FAKT – kaszel suchy może powodować wysuszenie i dalsze podrażnienie błon śluzowych, dlatego ważne jest odpowiednie nawilżenie poprzez spożywanie ciepłych płynów.

„Kaszel może się utrzymywać mimo tego, że infekcję przechodziłem kilka tygodni temu”

FAKT – często po zakażeniach górnych dróg oddechowych (głównie wirusowych) pacjenci skarżą się na utrzymujący się nawet przez kilka tygodni kaszel. Jest to najczęściej związane z uszkodzeniem nabłonka dróg oddechowych i jest tego swoistym skutkiem „ubocznym”. Taka przemiana może trwać nawet od 3 do 8 tygodni i w tym przypadku możemy mówić o kaszlu podostrym.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

Najnowsze artykuły na naszym blogu

 1. Kaszląca kobieta

  Suchy kaszel. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

  Kaszel jest objawem, nie chorobą – wiele osób o tym zapomina. Niejednokrotnie kaszel jest utożsamiany z przeziębieniem lub grypą – w takiej sytuacji konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

  Czytaj dalej
 2. Przełamany papieros z wysypanym tytoniem

  Palisz? A czy wiesz czym to grozi? O POChP słów kilka

  Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów niesie za sobą szereg niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia skutków. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy nowotwory. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

  Czytaj dalej
 3. Tabletki ułożone w kształt żołądka

  Czy kaszel może mieć przyczynę w żołądku? Refluks żołądkowo-przełykowy

  Masz zgagę? Odczuwasz pieczenie za mostkiem i bóle brzucha? Męczą Cię puste odbijania i nieznośne uczucie kwaśności w przełyku, a objawy nasilają się po posiłku oraz w pozycji leżącej? Bądź czujny i udaj się do lekarza – być może cierpisz na Chorobę Refluksową Przełyku.

  Czytaj dalej
 4. Chora dziewczynka owinięta szalikiem kaszle

  Szczekający kaszel u dzieci – czy jest się czego obawiać?

  Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby u dzieci. Często wskazuje na infekcję toczącą drogi oddechowe, połknięcie ciała obcego czy też alergie.

  Czytaj dalej