Powrót do listy artykułów

Jak nie dać się przeziębieniu w okresie letnim?

, przeczytaj w 1 min.

Kobieta w stroju kąpielowym, siedzi nad basenem z chusteczką przy nosie

Lato to ten czas w ciągu roku, kiedy chorujemy najmniej – przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Przeziębienie oraz infekcje o charakterze grypopodobnym mają miejsce w okresie jesiennym lub wiosennym. Niestety, choroba nie wybiera – przeziębienia zdarzają się również w lecie.

Często towarzyszy im ból gardła, kaszel i podwyższona temperatura ciała. Objawy mogą być podobne do tych, które są charakterystyczne dla chorób występujących przy niskich temperaturach.

Jak sobie z nimi radzić i co skutecznie przynosi ulgę? Podpowiadamy

Wbrew pozorom w okresie letnim wyjątkowo łatwo o przeziębienie. Znaczne wahania temperatur, klimatyzacja, zimne napoje, lody, zimna woda w morzu lub jeziorach – wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko infekcji – najczęściej ich przyczyną są wirusy. Sposób leczenia w dużej mierze zależy od objawów, jakie im towarzyszą. Warto zaznaczyć, że jeśli nie pomagają środki stosowane doraźnie, konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci terapię dostosowaną do objawów.

Kaszel i ból gardła często idą ze sobą w parze. Bardzo często objawy te możemy leczyć ogólnodostępnymi lekami, które można kupić bez recepty (OTC). Duże znaczenie w odpowiedniej terapii kaszlu ma określenie jego rodzaju – czy jest to kaszel suchy (mówiąc dokładniej – nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny), czy też kaszel mokry, nazywany inaczej kaszlem produktywnym (w jego efekcie udaje się odkrztusić wydzielinę).

By uśmierzyć ból gardła dobrze jest zaopatrzyć się w tabletki do ssania oraz spray’e do gardła, które choć w małym stopniu i na chwilę pozwolą zapomnieć o występującym problemie. Mogą one mieć działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne – wszystko zależy od ich składu. Oprócz środków stosowanych miejscowo, jeśli nie ma przeciwwskazań warto rozważyć zażywanie leków z grupy NLPZ lub paracetamolu.

W przypadku gorączki koniecznie należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów. Oczywiście wszystkie te działania nie są gwarancją, że choroba się nie rozwinie.

Oprócz odpowiedniego leczenia, należy również pamiętać, aby ograniczać sytuacje, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby. W szczególności trzeba unikać ciągłego narażenia na działanie klimatyzacji (w szczególności wahań temperatur) oraz picia zmrożonych napojów.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

Najnowsze artykuły na naszym blogu

 1. Kaszląca kobieta

  Suchy kaszel. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

  Kaszel jest objawem, nie chorobą – wiele osób o tym zapomina. Niejednokrotnie kaszel jest utożsamiany z przeziębieniem lub grypą – w takiej sytuacji konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

  Czytaj dalej
 2. Przełamany papieros z wysypanym tytoniem

  Palisz? A czy wiesz czym to grozi? O POChP słów kilka

  Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów niesie za sobą szereg niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia skutków. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy nowotwory. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

  Czytaj dalej
 3. Tabletki ułożone w kształt żołądka

  Czy kaszel może mieć przyczynę w żołądku? Refluks żołądkowo-przełykowy

  Masz zgagę? Odczuwasz pieczenie za mostkiem i bóle brzucha? Męczą Cię puste odbijania i nieznośne uczucie kwaśności w przełyku, a objawy nasilają się po posiłku oraz w pozycji leżącej? Bądź czujny i udaj się do lekarza – być może cierpisz na Chorobę Refluksową Przełyku.

  Czytaj dalej
 4. Chora dziewczynka owinięta szalikiem kaszle

  Szczekający kaszel u dzieci – czy jest się czego obawiać?

  Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby u dzieci. Często wskazuje na infekcję toczącą drogi oddechowe, połknięcie ciała obcego czy też alergie.

  Czytaj dalej