Powrót do listy artykułów

Suchy kaszel. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

, przeczytaj w 2 min.

Kaszląca kobieta

Kaszel jest objawem, nie chorobą – wiele osób o tym zapomina. Niejednokrotnie kaszel jest utożsamiany z przeziębieniem lub grypą – w takiej sytuacji konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

Warto także wspomnieć, że suchy kaszel może być objawem innych chorób – pojawia się na przykład na tle przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Inne przyczyny suchego kaszlu to również refluks żołądkowo – przełykowy, ale także alergia. Jego występowanie może być konsekwencją podrażnienia dróg oddechowych przez dym z papierosów. Kaszel to także działanie fizjologiczne, dzięki któremu możliwa jest ewakuacja bakterii i drażniących układ oddechowy cząsteczek. Jak widać możliwości pochodzenia suchego kaszlu są szerokie.

Czym jest suchy kaszel?

To pytanie nie jest pozbawione sensu, bowiem wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka jest granica między kaszlem mokrym, a suchym. Ten pierwszy, nazywany jest również kaszlem produktywnym, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Suchy kaszel wiąże się głównie z objawem drapania i „łaskotania” w gardle, które wymusza ciągły odruch kaszlowy. Symptom ten może być wyjątkowo męczący w nocy, utrudniając zasypianie i spokojny sen.

Suchy kaszel często pojawia się na początku infekcji. Z czasem jej trwania, powinien zmienić swój charakter na mokry, produktywny. Suchy kaszel potrafi dać się we znaki, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, co brać na suchy kaszel?

Jak leczyć suchy kaszel?

Sprawdzonych sposobów na kaszel jest wiele. Generalną zasadą, którą powinniśmy się kierować w przypadku pojawienia się suchego kaszlu jest spowodowanie zmiany jego charakteru na wykrztuśny, mokry. Jeśli kaszel jest faktycznie męczący i utrudnia codzienne funkcjonowanie, może okazać się konieczne stosowanie leków hamujących odruch kaszlowy. W radzeniu sobie z uciążliwym kaszlem pomagają także tabletki do ssania, które nawilżają śluzówkę i zmniejszają odruch kaszlowy.

Ulgę w suchym kaszlu przynosi także odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu w którym przebywamy. Unikaj także narażenia na środki działające drażniąco na drogi oddechowe.

Warto zauważyć, że suchy kaszel powinien szybko minąć, szczególnie po zastosowaniu odpowiedniego leczenia – większość leków dostępnych jest bez recepty (OTC), jednak przed ich zastosowaniem konieczne jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do preparatu. Brak zmian po wprowadzonym leczeniu doraźnym, powinien nas skłonić do wizyty u lekarza i wykonania podstawowych badań. Kaszel, chociaż może wydawać się pozornie nie groźny, nie powinien być ignorowany. Doraźnym sposobem na kaszel mogą być także inhalacje z nebulizatorów, które w skuteczny sposób nawilżają drogi oddechowe. Urządzenia te nie są drogie, a efekt ich działania jest bardzo dobry. W aptekach dostępne są również mieszanki ziołowe, które można stosować w nawilżaczach – trzeba pamiętać, że niektóre z nich mogą działać alergizująco i przyczyniać się do zaostrzenia objawów.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

Najnowsze artykuły na naszym blogu

  1. Przełamany papieros z wysypanym tytoniem

    Palisz? A czy wiesz czym to grozi? O POChP słów kilka

    Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów niesie za sobą szereg niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia skutków. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy nowotwory. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

    Czytaj dalej
  2. Tabletki ułożone w kształt żołądka

    Czy kaszel może mieć przyczynę w żołądku? Refluks żołądkowo-przełykowy

    Masz zgagę? Odczuwasz pieczenie za mostkiem i bóle brzucha? Męczą Cię puste odbijania i nieznośne uczucie kwaśności w przełyku, a objawy nasilają się po posiłku oraz w pozycji leżącej? Bądź czujny i udaj się do lekarza – być może cierpisz na Chorobę Refluksową Przełyku.

    Czytaj dalej
  3. Chora dziewczynka owinięta szalikiem kaszle

    Szczekający kaszel u dzieci – czy jest się czego obawiać?

    Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby u dzieci. Często wskazuje na infekcję toczącą drogi oddechowe, połknięcie ciała obcego czy też alergie.

    Czytaj dalej
  4. Ludzie podają kobiecie cierpiącej na alergię kwiaty i psa

    Kaszel alergiczny - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

    Wiele osób wiąże występowanie kaszlu z typowym objawem przeziębienia lub grypy. Rzeczywiście, kaszel jest częstym objawem towarzyszącym wielu chorobom, zarówno tym ciężkim, ale również tym stosunkowo łagodnym. Warto wspomnieć, że kaszel może być także objawem alergii.

    Czytaj dalej