Kaszel u dzieci

Suchy kaszel należy do częstych dziecięcych dolegliwości. Bywa, że trwa krótko i szybko przechodzi w kaszel mokry. Zdarza się też, że utrzymuje się nawet kilka tygodni.

Uśmiechnięty chłopczyk z deskorolką

Suchy kaszel nazywamy nieproduktywnym. Oznacza to, że przebiega bez produkcji wydzieliny, której dziecko zwykle nie potrafi odkrztusić.

Suchy kaszel może występować w różnych porach dnia, szczególnie męczący jest dla dziecka w nocy, utrudnia dziecku zaśnięcie i powoduje wybudzenia.

W leczeniu suchego kaszlu ważne jest, by dziecko dużo piło. Pomaga to zwalczyć infekcje oraz nawilżyć podrażnioną kaszlem śluzówkę gardła. W przebiegu infekcji kaszel suchy często przechodzi w kaszel mokry. Początkowo dziecko ma wodnisty katar i nieproduktywnie kaszle, później katar gęstnieje i wraz z kaszlem pojawia się mokra wydzielina.

Kaszel suchy u dziecka leczymy inaczej niż kaszel mokry

Podajemy mu środki hamujące napady kaszlu oraz dużo picia. Jeśli kaszel jest wynikiem poważniejszej infekcji (zapalenia płuc lub oskrzeli) może trwać nawet 4-6 tygodni po przebytej chorobie. Bywa, że kaszel jest objawem innych chorób. W tym celu powinniśmy wybrać się z dzieckiem do lekarza pediatry, który zleci badania wykluczające alergię, astmę lub zapalenie zatok.

Blog

Poznaj nasze porady na temat walki z uporczywym kaszlem!

 1. Kaszląca kobieta

  Suchy kaszel. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

  Kaszel jest objawem, nie chorobą – wiele osób o tym zapomina. Niejednokrotnie kaszel jest utożsamiany z przeziębieniem lub grypą – w takiej sytuacji konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

  Czytaj dalej
 2. Przełamany papieros z wysypanym tytoniem

  Palisz? A czy wiesz czym to grozi? O POChP słów kilka

  Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów niesie za sobą szereg niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia skutków. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy nowotwory. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

  Czytaj dalej
 3. Tabletki ułożone w kształt żołądka

  Czy kaszel może mieć przyczynę w żołądku? Refluks żołądkowo-przełykowy

  Masz zgagę? Odczuwasz pieczenie za mostkiem i bóle brzucha? Męczą Cię puste odbijania i nieznośne uczucie kwaśności w przełyku, a objawy nasilają się po posiłku oraz w pozycji leżącej? Bądź czujny i udaj się do lekarza – być może cierpisz na Chorobę Refluksową Przełyku.

  Czytaj dalej
 4. Chora dziewczynka owinięta szalikiem kaszle

  Szczekający kaszel u dzieci – czy jest się czego obawiać?

  Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby u dzieci. Często wskazuje na infekcję toczącą drogi oddechowe, połknięcie ciała obcego czy też alergie.

  Czytaj dalej