Powrót do listy artykułów

Szczekający kaszel u dzieci – czy jest się czego obawiać?

, przeczytaj w 2 min.

Chora dziewczynka owinięta szalikiem kaszle

Kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby u dzieci. Często wskazuje na infekcję toczącą drogi oddechowe, połknięcie ciała obcego czy też alergie.

Rozpoznanie charakteru kaszlu może pomóc lekarzowi w podjęciu trafnej diagnozy i wdrożeniu szybkiego leczenia. Jednym z rodzajów kaszlu, który zasługuje na szczególną uwagę jest kaszel szczekający. Jego charakterystyczne suche, głośne brzmienie, w połączeniu z trudnościami w złapaniu powietrza przez dziecko spędza sen z powiek zaniepokojonych rodziców. Co musisz wiedzieć o szczekającym kaszlu?

Kaszel szczekający – co jest przyczyną?

Kaszel szczekający występuje najczęściej w przebiegu ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, zwanego również krupem. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zapaleń dróg oddechowych u małych dzieci. Najczęściej pojawia się pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia.

Krup wirusowy – jak się objawia?

Krup jest chorobą wirusową, która przenosi się drogą kropelkową. Wirusy powodują uszkodzenie błony śluzowej w okolicy podgłośniowej krtani, powodując jej obrzęk i utrudniając przepływ powietrza. Objawia się to dusznością wdechową oraz charakterystycznym świstem. Do tego dołącza się suchy, głośny, szczekający kaszel i chrypka. Krup często jest poprzedzony kilkudniową infekcją górnych dróg oddechowych, przebiegającą z nieżytem gardła i nosa oraz gorączką.

Jak lekarz ustala rozpoznanie?

Mimo że krup ma najczęściej łagodny i samoograniczający się przebieg, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni nasilenie objawów i zdecyduje o ewentualnym podaniu leków. Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie charakterystycznych objawów oraz wywiadu z rodzicami. Ocenia stopień duszności, stan świadomości dziecka oraz czy doszło do sinicy skóry, co wskazuje na niedotlenienie tkanek. Lekarz może również zmierzyć saturację (nasycenie krwi tętniczej tlenem) oraz wykonać gazometrię (badanie oceniające prężność tlenu i dwutlenku węgla w krwi tętniczej).

Jak leczyć krup wirusowy?

Krup najczęściej ustępuje samoistnie, jednak należy czujnie monitorować przebieg choroby i w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia dziecka lub wystąpienia ciężkiej duszności niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub zadzwonić po Pogotowie Ratunkowe. W przypadku łagodnego przebiegu choroby, choremu podaje się glikokortykosteroidy drogą wziewną lub domięśniową. Zmniejszają one obrzęk krtani i ułatwiają oddychanie. Zazwyczaj pojedyncza dawka jest wystarczająca i stan dziecka poprawia się już po kilku godzinach od zastosowania leku. Ponadto stosuje się adrenalinę w nebulizacji, która działa szybciej niż glikokortykosteroidy, lecz jej działania utrzymuje się do około 2 godzin. Decyzję co do rodzaju leczenia zawsze podejmuje lekarz. Jeśli chodzi o postępowanie w warunkach domowych, bardzo ważne jest uspokojenie dziecka, częste wietrzenie mieszkania oraz nawilżanie dróg oddechowych, poprzez spożywanie dużej ilości płynów, czy inhalacje z soli fizjologicznej przy użyciu nebulizatora.

Reasumując, krup wirusowy – czy jest się czego bać? Z jednej strony w większości przypadków krup ma łagodny, samoograniczający się przebieg. Szacuje się, że w 60% przypadków szczekający kaszel ustępuję już w ciągu 2-3 dni. Jednak w cięższych przypadkach konieczna może być hospitalizacja czy nawet intubacja. Dlatego należy dokładnie monitorować przebieg choroby i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub też pogorszenia stanu dziecka, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

Najnowsze artykuły na naszym blogu

 1. Kaszląca kobieta

  Suchy kaszel. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

  Kaszel jest objawem, nie chorobą – wiele osób o tym zapomina. Niejednokrotnie kaszel jest utożsamiany z przeziębieniem lub grypą – w takiej sytuacji konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

  Czytaj dalej
 2. Przełamany papieros z wysypanym tytoniem

  Palisz? A czy wiesz czym to grozi? O POChP słów kilka

  Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów niesie za sobą szereg niepożądanych i szkodliwych dla zdrowia skutków. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy nowotwory. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

  Czytaj dalej
 3. Tabletki ułożone w kształt żołądka

  Czy kaszel może mieć przyczynę w żołądku? Refluks żołądkowo-przełykowy

  Masz zgagę? Odczuwasz pieczenie za mostkiem i bóle brzucha? Męczą Cię puste odbijania i nieznośne uczucie kwaśności w przełyku, a objawy nasilają się po posiłku oraz w pozycji leżącej? Bądź czujny i udaj się do lekarza – być może cierpisz na Chorobę Refluksową Przełyku.

  Czytaj dalej
 4. Ludzie podają kobiecie cierpiącej na alergię kwiaty i psa

  Kaszel alergiczny - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

  Wiele osób wiąże występowanie kaszlu z typowym objawem przeziębienia lub grypy. Rzeczywiście, kaszel jest częstym objawem towarzyszącym wielu chorobom, zarówno tym ciężkim, ale również tym stosunkowo łagodnym. Warto wspomnieć, że kaszel może być także objawem alergii.

  Czytaj dalej